Ogłoszenie

UWAGA !Forum przeznaczone do wymiany poglądów. Zapraszam do zachęcania kolegów i koleżanek do rejestracji oraz udzielania się na forum !

#1 2009-04-12 12:31:31

Harry Potter

Nauczyciel http://www.hpschool.pl/zdjecia/Gryffindor.gif

Zarejestrowany: 2008-07-15
Posty: 163
Punktów :   

Bazyliszek

Bazyliszek- jedno z najgoźniejszych fantastycznych zwierrząt. Zwany jest również "Królem Węży", ale jest to coś więcej niż tylko olbrzymi wąż. Bazyliszek od wieków pojawia się w legendach. Według jednej znich jest potomkiem kury i węża albo ropuchy i koguta. Rodzi się z kurzego jajka podłożonego ropusze. Wąż ten osiąga zwykle duże rozmiary i żuje przez setek lat. Bazyliszek słunie ze swojego śmiertelnemu spojrzenia ( według niektórych źródeł buł to jeden z trzech rodzajów Bazyliszków zwanym złotym bazyliszkiem). Stworzenie w którym utkwi swoje ślepia pada trupem. Więcej szczęścia ma ten, który nie spojrzy mu prosto w oczy,lecz ujrzy go np. w lusterku lub lustrze wody. Wtedy zostaje spetryfikowany. Bazyliszej jest śmiertelnym wrogiem pająków , sam zaś lęka się tylko pinia koguta.

                                                                                                                                                                                                                   Źródło : http://www.wikipedia.pl
Oto lista spetryfikowanych osób:

- Pani Norris
- Colin Creevey
- Prawie Bezgłowy Nick
- Justyn Finch - Flechter
- Penelopa Cleawater
- Hermiona Granger
Pierwszą osobą , która zgineła od spojrzenia bazyliszka była Jęcząca Marta. Ja uważam , że to okropne stworzenie a wy


UZUPEŁNIENIE DO BAZYLISZKA
Bazyliszek to najokropniejsze stworzenie w świecie czarodziejów. W zależności od tego, kto snuje o nim opowieść, bazyliszek może być ziejącym jadam wężem, złowrogim jaszczurem, ogromnym smokiem albo też chimerą o głowie i skrzydłach koguta osadzonych na ciele węża. Podobnie jak ogromny wąż, którego Harry spotyka w ,,Komnacie Tajemnic", bazyliszek zawsze przeraża, a czasami również zabija, kładąc swoje ofiary trupem tylko spojrzeniem.
Pierwsza wzmianka o tym czarującym gadzie pochodzi z ,,Pliniusza Starszego", rzymskiego pisarza z pierwszego wieku, którego historia naturalna odzwierciedla w znacznej mierze przekonania ówczesnych Rzymian o świecie natury. Według Pliniusza bazyliszek to niewielki, lecz śmiercionośny wąż, mający raptem ze 30 centymetrów długości, pochodzący z Afryki Północnej. Znany jako ,,Król węży" ze względu na podobne do korony znaki na łbie (po grecku basilikos znaczy ,,mały król"), bazyliszek miał zbliżać sie do ofiary w pozycji pionowej, a nie wijąc się po ziemi, jak czynią to inne węże, i swoim oddechem palić zarośla i kruszyć kamienie. Bazyliszek zamieszkiwał pustynie, niekoniecznie z wyboru, lecz raczej dlatego, że dokądkolwiek by sie udał, jego palący oddech przemieniał to miejsce w pustkowie.
Bazyliszek, rodzący się z kurzego jaja podłożonego ropusze, może żyć wiele wieków. Wg innych legend bazyliszek jest stworzeniem które rodzi się raz na 100 lat z jaja złożonego przez koguta. Wyglądem przypomina olbrzymiego węża, kojarzony jest także z jaszczurką. Może osiągnąć do piętnastu metrów długości. Żywi się wszelkiego rodzaju ssakami, ptakami, a także większością gadów. Jest śmiertelnym wrogiem pająków.
Jego słabymi punktami było:
1.pianie koguta
2.zapach łasicy
Aby zgładzić bazyliszka z pomocą łasicy, trzeba było najpierw zwabić go do jej nory, a następnie pozatyka wszystkie dziury, aby padł od jej wyziewów. Pokonanie bazyliszka za pomocą koguta było o wiele łatwiejsze, ponieważ, jeśli wierzyć rzymskiemu pisarzowi Elianowi, wystarczył byle odgłos koguciego piania, by bazyliszek dokonał żywota w konwulsjach (właśnie by uchroni bazyliszka w Komnacie tajemnic Riddle kazał zabić Ginny wszystkie koguty). Jednak najlepszym sposobem na bazyliszka było lustro, które odbijało jego mordercze spojrzenie, tak że umierał z przerażenia.

WSPÓŁCZESNY BAZYLISZEK

Współczesnym imiennikiem mitycznego bazyliszka jest zadziwiająca jaszczurka tropikalna żyjąca w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Żywi się owadami, a głównie PAJĄKAMI i innymi mniejszymi stworzeniami.


"(...) Harry siedział, wpatrując się w Snape'a i wyobrażając sobie najgorsze rzeczy jakie mogłyby mu się wydarzyć. Gdyby tylko wiedział, jak rzucić zaklęcie Cruciatus... Rozłożyłby go na podłodze i patrzył, jak miota się i dygoce (...)"

http://img113.imageshack.us/img113/9196/harryer8.gif

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.wilczki.pun.pl www.droga-ninja.pun.pl www.eragondziedzictwo.pun.pl www.czarnyodyniec.pun.pl www.psychowsparcie.pun.pl